Hıdırellez & Kakava Şenlikleri Ve Edirne-Saros Körfezi-Trakya-Assos Turu 05-07 Mayıs 2017

KAKAVA & HIDIELLEZ

Kakava Şenliği, Tunca Nehri boylarında baharın gelişinin kutlanması için her yıl 5-6 mayıs tarihlerinde organize edilen bir festivaldir. Bu tarih Edirne’de kış mevsiminin sonu ilkbahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.

        5 Mayıs tarihinde dünyanın her yerinden gelen turistler, yerel halk ve çingeneler nehir kenarında buluşurlar. Aralarından bir lider (çeribaşı) seçerler değişik oyunlar,eğlenceler düzenler ve dans ederler. Bu tarihlerde tüm evlerde genel bir bahar temizliği yapılır.İrmik helvası, hamur işi yemekler gibi çeşitli yiyecekler hazırlanır. Yumurtalar haşlanır ve değişik renklere boyanır.

        Şenlik meydanına büyük bir ateş yakılır. Ateşin üzerinden üç kez atlamanın şans getireceğine ve bütün dileklerin gerçekleşeceğine inanılır. Akşam olduğunda herkes dileklerini küçük bir kağıda yazar ve bir miktar para ile gül ağacının altına gömer. Hıdırellezin dilekleri okuyacağına ve gerçekleştireceğine inanılır. İnsanlar 6 Mayıs sabahı saat 05:00’ de kalkar  yeni kırmızı elbiseler giyinerek Tunca Nehri kıyısında buluşurlar. Ellerini ve yüzlerini nehir suyunda yıkadıktan sonra ibadet edip dileklerinin yazılı olduğu kağıdı nehire bırakırlar. Bazı insanlar sağlıklı kalmak ve günahlarından arınmak için nehirde yüzerler.

        Müslümanların inancına göre Hıdırellez Hızır ve İlias isimlerinin birleşmesinden gelir. Bunlar uzun süredir kavuşamayan iki sevgilidir. Sonunda Hıdırellez gecesi kavuşurlar ve bu kavuşmanın sevinciyle can verirler. Hızır, yaygın bir inanışa göre Tunca Nehrinden içilen ve ölümsüzlüğü getiren hayat suyudur.(ab-ı hayat)

        Baba Fingo Kakava’nın bir diğer önemli sembolüdür. Tunca Nehrini yüzerek geçmek isterken ölmüştür. Bazı çingeneler onun ölmediğini aksine ölümsüz olduğunu ve birgün tüm dileklerini yerine getirmek ve onlara daha iyi bir yaşam sunmak için geri döneceğine inanırlar.

PROGRAMIMIZ

Lüleburgaz Arcadia Bağları (Adını bölgenin eski adlarından alan ) Trakya’nın en geniş üzüm başları -Edirne, Kakava Şenlikleri, Buçuk Tepe, Balkan Savaşları Müzesi, Şükrü Paşa Anıtı, Kıyık Tabya, Selimiye Cami, Sarayiçi, Adalet Kasrı, Balkan Şehitleri Anıtı, Fatih Köprüsü, Sağlık Müzesi, Kanuni Köprüsü, Yeni Saray

4 MAYIS 2017   BULUŞMA VE HAREKET
Akşam saat 21.00.de uygun görülecek yerde  buluşma ve hareket. Gerekli molaları vererek gece yolculuğumuz Trakya’ya kadar devam ediyor.

1.GÜN : 5 MAYIS 2017 EDİRNE, KAKAVA ŞENLİKLERİ,  SELİMİYE CAMİ,  ARASTA ÇARŞISI
Lüleburgaz Arcadia Bağları (Adını bölgenin eski adlarından alan bağlar) içindeki otelde sabah erken kahvaltı sonrası Istranca Ormanları’na doğru yol alıyoruz. Ülkemizin çeşitlilik bakımından en zengin içeriğine sahip Dupnisa Mağarası kısa gezimizden sonra Kırklareli merkeze varıp otele yerleşiyoruz. Ardından Edirneye doğru Hıdırellez kutlamaları ve ateşi için yol alıyoruz. Sarayiçi, Adalet Kasrı, Balkan Şehitleri Anıtı, Fatih Köprüsü,  Kanuni Köprüsü, Yeni Saray kalıntılarının olduğu alanda  geziyor ve Kırkpınar Meydanı Saray içinde Edirne Kakava Şenlikleri (Hıdırellez) Kakava Ateşi'nin başındaki kalabalığın içinde yerimizi  alıyoruz. Ateşten atlayanları, oynayanları bu güzel günü ve anı burada bulunamayan dostlarımızla paylaşmak üzere fotoğraflayarak ölümsüzleştiriyoruz. Edirne Kakava Şenliği'nin  bugünkü Kırkpınar Sarayiçi'ndeki bölümünü tamamlayarak otelimize geçiyoruz. Otelimize yerleşip dinleniyoruz. Akşam yemeği için Kırklareli yolunda et ürünleri ile meşhur Osmanlı Köyü’nde mola veriyoruz. (Yada Kırklereli’nde içkili bir et restaurantta) Yemek sonrası Kırklareli otele geçiyoruz. Sabah çok erken 05.00’de kalkacağız …Otelimiz: http://lozengradhotel.com/

2.GÜN :06 MAYIS 2017 KAKAVA ŞENLİKLERİ TUNCA NEHRİ KENARI ETKİNLİKLERİ, ŞİFAHANE 
Sabah erkenden kalkıp Kakava Şenlikleri'nin ikinci gün etkinliklerini izlemek üzere Edirne’ye Tunca Nehri kenarına gidiyoruz. Sabahın ilk saatlerinde  nehir kenarında yapılan renkli şenliklerin içinde bulacağız  kendimizi. Edirneli roman kızlarımızı ve delikanlıları Tunca Nehri'nin suları ile buluşmasını fotoğraflamak güzel olacak. Dileklerimizi burada Tunca Nehri'yle buluşturuyoruz.  Bu güzel ve keyifli anları yeterince fotoğrafladıktan sonra kahvaltımızı nehir kenarında bir tesiste alıyoruz. Kahvaltı sonrası otelden  Edirne'yi gezmeye devam ediyoruz. II. Beyazıd Külliyesi ve Şifahane, Karaağaç ve Tren İstasyonu, Lozan Anıtı ve Müzesi, Tunca ve Meriç Nehirleri ve Köprüleri, Pazarkule Yunanistan Sınır Kapısı gezeceğimiz yerler. Ardından Tava Ciğer mönülü öğle yemeği molası veriyoruz.

 Ardından Osmanlı mimarisinin başyapıtı, Mimar Sinan'ın "Ustalık Eserim" dediği Selimiye Cami ile başlayıp; Selimiye Arastası, Üç Şerefeli Cami (ilk revaklı avlu sahibi cami) ve Eski Cami (Cami-i Atik), Bedesten ve Ali Paşa Çarşısı'nı gezip Edirne'nin en yüksek tepesi olan Buçuk Tepe'ye çıkıyoruz. Burada Balkan Savaşları Müzesi, Şükrü Paşa Anıtı ve Kıyık Tabya'yı geziyoruz. Edirne gezimizin ardından güney Trakya’ya doğru yol alıyoruz. Konaklama kendi kendini temizleyen Kuzey Ege’nin muhteşem sahili  Saros Körfezi’nde…Otelimiz: http://www.iscimenhotel.com.tr/tr/erikli

3.GÜN :07 MAYIS  2017 KAZDAĞLARI- ANKARA
Sabah Saros Körfezi kıyılarındaki otelimizde uyanıyoruz. Otelde yorgunluğumuzu atmak adına sakin ve geç kahvaltımızı alıp Ankara’ya dönüş dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Yol güzergahımızda Kazdağları var. Zamanımıza özellikle bir program dahil etmiyoruz. Zamanımıza bağlı olarak eski bir Rum yerleşimi Adatepe’de kahve molası veriyoruz. Assos koylarında ve yol güzergahımızda zeytin ürünlerinden alışveriş yaparak gece saatlerinde Ankara’da oluyoruz.

Konaklama  1.gece Kırklareli merkez ve 2. gece Saros Körfezi 

HAREKET NOKTAMIZ

05 Mayıs 2017, Kumrular, 21:00

ÜCRET

Nakit Kredi kartı
tek çekim
Kredi kartı
3 taksit
İki kişilik odada kişibaşı 500 TL 500 TL 520 TL
Üç kişilik odada kişibaşı 490 TL 490 TL 510 TL
Tek kişilik oda 590 TL 590 TL 610 TL
7-12 yaş 410 TL 410 TL 430 TL
0-6 yaş Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz

* 7-12 yaş ücretleri iki yetişkin yanında kalmak koşulu ile geçerlidir.
* 0-6 yaş çocuklar için araçta ayrı koltuk istenmesi halinde 145 TL ilave edilir.
* Taksitlendirmeler Garanti Bankası Bonus ve Yapı Kredi Bankası World kartlara yapılabilmektedir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Otobüsle ulaşım,
 • Otelde konaklama (2),
 • Kahvaltı(3),
 • Akşam yemeği (2),
 • SEYAHAT GÜVENCE POLİÇESİ,
 • Milli park giriş ücretleri,
 • Rehberlik hizmetleri ve KDV.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Tüm öğle yemekleri,
 • Son gün akşam yemeği,
 • T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerleri giriş ücretleri,
 • Yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler.

 

YANINIZA ALIN

Rahat bir yürüyüş giysisi, yağmurluk, bot ve benzeri yürüyüş ayakkabısı, yedek ayakkabı, yedek çorap, yedek çamaşır ve giysi, küçük sırt çantası, su kabı, gözlük, fotoğraf makinesi, pil, yedek film veya yedek hafıza kartı, şarj aleti, sinek kovucu vs.

EDIRNE İÇİN HAVA TAHMİNİ

SİZİ NEREDEN ALALIM?

Kumrular 21:00
Milli Kütüphane 21:05
Armada 21:10
Carrefour 21:20
Giyim Dünyası 21:30
Göksu Göleti Eryaman Köprüsü 21:40

{gallery}kakavaEdirne{/gallery}

Share

KONAKLAMALI KÜLTÜR/DOĞA TURLARI

Error: No articles to display

Üye Girişi

İletişim

KENDİ Bilişim Tarım Turizm İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Kırkayaklar Turizm ve Seyahat Acentesi

Artıyaşam Etkinlikler Topluluğu

Selanik 2 Caddesi No: 78/7 Kızılay, Çankaya / ANKARA
(Metropol Sineması Yanı)

Tel: 0 312 417 67 06 - 417 67 09

GSM: 0 530 602 78 82

Sosyal Medya

Bizi sosyal medyada da takip edin.

Artıyaşam

Artıyaşam Dağ Doğa Kültür Sanat Gezi Etkinlik Platformu web sayfasıdır.

Artıyaşam, TURSAB'a bağlı 6762 belge nolu A grubu seyahat acentesi olan Kırkayaklar Turizm ve Seyahat Acentasının TPE 2009/71835 sayılı tescilli bir markasıdır.

Buradasınız: Anasayfa KONAKLAMALI Hıdırellez & Kakava Şenlikleri Ve Edirne-Saros Körfezi-Trakya-Assos Turu 05-07 Mayıs 2017